Španělská vína

kontakt


Designed by:
 JINOtechnology.com JINOtechnology.com
Kdo byl Gjergj Kastrioti Skënderbeu

Gjergj Kastrioti Skanderbeg

 

Gjergj Kastrioti, česky též Jiří Kastriota (6.května 1405 – 17.ledna 1468 Lezhë), známý jako "Skanderbeg", "Scanderbeg" or "Skënderbeu", je přední postava dějin Albánie.

 

Proslavil se jako bojovník proti Osmanské říši, bojoval v desítkách bitev, z velké části ve vítězných. Bývá také nazýván jako Drak z Albánie a je albánským národním hrdinou; jeho sochy se nacházejí v mnoha městech, včetně Tirany (jezdecká socha).

 

V roce 1981 mu bylo v Lezhë postaveno mauzoleum. Jeho helma je vyobrazena i na albánské vlajce.

 

 

Vlajka Albánie má od 7. dubna 1992 podobu červeného obdélníka o poměru stran 5:7, na kterém je umístěn dvouhlavý orel černé barvy.

 

Poprvé byla tato podoba vlajky přijata na kongresu ve Vlorë, kde byla 28. listopadu 1912 vyhlášena nezávislost Albánie. Během vlády krále Zogu I. (1928–1939) byla nad orlem umístěna „Skanderbegova helma“, v dobách komunistické vlády (1946–1992) zlatě lemovaná červená hvězda.

 

Tradice vlajky vychází z dob albánského národního hrdiny Skanderbega, důstojníka otomanské armády, který začal boj Albánců za nezávislost. Rod Kastrioti užíval znak byzantského dvouhlavého orla.

 

Dne 3. listopadu 1443 během bitvy Turků s Maďary u Niše dezertoval Skanderbeg z armády a spolu se svým třistahlavým oddílem se dostal až do Albánie. Když 27. listopadu 1443 dobyl pevnost Kruja, zavlála nad hradbami červená standarta Kastriotů s dvouhlavým orlem. Následujícího dne Skanderbeg vyhlásil nezávislost Albánského knížectví se slovy „Nepřinesl jsem vám svobodu. Nalezl jsem ji zde mezi vámi.“

 

Degustrace vína

Už jste vyzkoušeli?

Kde se vyrábí brandy